Môže to prísť každý deň.

Washington by mohol jediným oznámením stlačiť spúšťač jedného z najvplyvnejších a najničivejších krokov všetkých čias. Mohlo by to postaviť mimo zákon peniaze v peňaženke.

Neurobiť chybu. Základy už boli položené. Väčšina Američanov nebude spochybňovať ani prechod k bezhotovostnej spoločnosti. Ale každý, kto sleduje tento zničujúci trend ako my, vie ... Je naliehavé, aby ste sa pripravili .

Zlato by sa malo považovať za základné aktívum v každom dlhodobom sporiacom účte alebo investičnom portfóliu.

Investori sa po celé storočia usilovali chrániť svoj kapitál pomocou aktív, ktoré poskytujú bezpečnosť. Toto odveké pravidlo platí dodnes. Stabilita zlata je obzvlášť presvedčivá, najmä v časoch geopolitického a finančného stresu .

Dnes je svet topený v riziku. Globálne existuje pandémia koronavírusu. Bližšie   USA čelí nefunkčnému Kongresu a obrovskému zaťaženiu štátneho dlhu. Existuje aj niekoľko divokých kariet: Severná Kórea, Rusko a Čína okamžite prichádzajú na myseľ.

Zrátajte to a máte veľa základných síl, ktoré vytvárajú ekonomickú neistotu, volatilitu trhu a geopolitické riziko. Tieto sily pracujú na tom, aby tlačili ceny zlata vyššie.

A prichádza ďalší katalyzátor, s povolením Federálneho rezervného systému, ktorý vy - a veľká väčšina ľudí - pravdepodobne nevidíte prichádzať.

Ale najskôr mi dovoľte uviesť niektoré základné princípy „veľkého obrazu“, ktoré vysvetľujú, prečo má zlato predpoklad k rastu...

Za posledných 20 rokov bolo objavov zlata čoraz menej. Ponuka sa zmenšuje.

Vládne výdavkové politiky na celom svete sú expanzívne a inflačné, ktoré majú tendenciu pomáhať cenám zlata.

Niekoľko kľúčových globálnych hráčov - s balíkom na čele s Čínou a Ruskom - hľadá alternatívu k doláru alebo petrodoláru. Zlato je jednoznačne súčasťou tohto scenára.

Geopolitika vzrastá, situácia ako hyperinflácia a chaos vo Venezuele, napätie so Severnou Kóreou a Ruskom a obchodná vojna s Čínou. Tento druh rizika uprednostňuje zlato.

Celkovo je to všetko pozitívne pre zlato . Čoskoro by sme mohli vidieť ďalšie kolo stúpajúcich cien zlatých prútov .

Počas dlhého býčieho obdobia na akciovom trhu bola úloha zlata ako bezpečného prístavu ignorovaná kvôli atraktívnejším príležitostiam. Ale teraz, keď je trh obťažovaný geopolitikou, ohromujúcou úrovňou dlhu a ďalšími, svet potrebuje viac ako kedykoľvek predtým bezpečné útočisko. Výsledkom je, že drahé kovy vyzerajú ako atraktívna alternatíva.

Ďalším dôležitým vývojom je ambícia Číny urobiť jüan svetovou rezervnou menou - nahradiť americký dolár pri všetkých druhoch medzinárodných transakcií. V súčasnom stave tvorí americký dolár 61% podielov svetových centrálnych bánk. Čína by rada získala veľkú časť tejto akcie.

Centrálne banky navyše majú stále otvorené stavidlá pre ľahké peniaze. Japonsko, Švajčiarsko a Európska únia okrem iného tlačili dlhodobé úrokové sadzby na historicky nízku úroveň. To sa v ďalších rokoch nezmení. Nižšie úrokové sadzby umožňujú zlatu lepšie konkurovať iným aktívam platiacim úroky.

Zelené svetlo pre zlato :

Rovnako ako väčšina komoditných investícií je zlato cyklické. A ak chytíte správny boom, môžete zarobiť veľa peňazí ... Prečo by ste teda mali teraz investovať do zlata?

Čínsky dopyt: Čína agresívne nakupuje zlato. Výskum naznačuje, že súčasné zásoby zlata v krajine sú oveľa vyššie, ako sa uvádza, a že Čínska ľudová banka stále nakupuje viac. Navyše, Čína sa teraz aktívne posúva k funkčnému systému nákupu a predaja ropy za konvertibilné jüany.

Dopyt na rozvíjajúcom sa trhu: Zlatá horúčka nemá iba Čína. Očakáva sa, že dopyt po fyzickom zlate stúpne na mnohých rozvíjajúcich sa trhoch, vrátane Dubaja (ktorý poskytuje služby predovšetkým na Blízkom východe), Indie, Vietnamu a Indonézie. Dopyt po šperkoch, zlatých prútoch a minciach v týchto krajinách už predstavuje viac ako polovicu celosvetového dopytu.

A to sú krajiny, kde sa milióny ľudí pripájajú k strednej triede. To znamená, že budú mať viac peňazí na nákup väčšieho množstva zlata.

Zákaz meny v Indii: Náhly zákaz indickej vlády v hodnote bankoviek 500 a 1 000 rupií (dve najpoužívanejšie bankovky v Indii) v roku 2016 spôsobil zmätok v ekonomike a vytvoril chaos medzi indickými občanmi. S 1,35 miliardy ľudí, ktorí žijú v krajine, tento krok ovplyvnil 1 zo 7 ľudí na planéte. Vďaka tomu je nákup zlata rozšírenejší. Očakávajte, že tento trend bude pokračovať s rastúcou nedôverou k vláde.

Znížená ponuka: Za posledných niekoľko rokov klesla priemerná trieda 10 najväčších baní na zlato z približne 4,5 gramu na metrickú tonu na priemerných takmer 1 gram na metrickú tonu, čo znamená, že na trh prichádza menej kovu.

Baníci musia presunúť viac nečistôt, aby získali rovnaké množstvo zlata. To zvyšuje náklady. A ako môžu baníci stále platiť viac peňazí na pohyb hlušiny  a odolávať  nízkym cenám zlata? Nemôžu!

Ak uvidíte správy o ťažbe zlata, ktoré znižujú produkciu, existuje veľká šanca, že je to kvôli tomuto problému. Ak k tomu pridáme znižujúcu sa produkciu v problémových krajinách, ako je Južná Afrika - ktorá v posledných rokoch klesla z popredného svetového producenta zlata na ôsme miesto - a pravdepodobne dôjde k zníženiu ponuky zlata.

Potenciál inflácie: Menová základňa explodovala na celom svete spôsobom, aký sme nikdy predtým nevideli. Potenciál únikovej inflácie nikdy nebol vyšší. História nám ukazuje, že keď ponuka peňazí rastie rýchlejšie ako ekonomika, vytvára infláciu.

Podľa Svetovej banky dosiahli USA za posledných 10 rokov v priemere zhruba 2% rast HDP. Porovnajte to s viac ako 240% rastom ponuky peňazí od roku 2009 - potom sa rozhodnite, či by vás inflácia mala znepokojovať.

Spôsob, akým centrálni bankári čoraz viac využívajú nízke a negatívne úrokové sadzby, navyše robí z držania zlata víťaznú stratégiu.

A potenciál inflácie v USA je tentokrát väčší ako v 70. rokoch (keď bola inflácia v priemere 7,25%), keďže rast menovej bázy je teraz oveľa väčší. Medzitým rozvíjajúce sa trhy už zaznamenávajú veľkú infláciu.

Štíhlejšia a menšia konkurencia: Neželanou výhodou kolapsu cien zlata od konca roku 2012 do konca roku 2018 je to, že vytlačil mnoho neefektívnych operátorov z podnikania. Lepší producenti sa museli oveľa štíhlejšie, pokiaľ ide o štruktúru nákladov. Výrobcovia tvrdo volajú, pokiaľ ide o náklady, projekty a racionalizáciu ich celkovej činnosti.

Vlády na celom svete navyše ťažobným spoločnostiam sťažujú vkladanie do výroby. Nakoniec to bude musieť viesť k vyšším cenám.

Nízke úrokové sadzby: Globálne sú úrokové sadzby stále veľmi nízke alebo záporné (pri zohľadnení inflácie); to sa nezmení ani po ďalšie roky.

Klesajúci dolár: Od dosiahnutia historického maxima 163,83 v marci 1985 je dolár v potvrdenom zostupnom trende. Dolár zažil niekoľko krátkych momentov posilnenia, ale naďalej sa znižoval. Od dosiahnutia tejto výšky teraz poklesol asi o 43%. Zlato, pretože má cenu v dolároch, sa vďaka tomu stáva dostupnejším.

Obrovské rozpočtové deficity: A najviac z nás pre nás v USA - a pre veľa ďalších krajín - sú dôsledky deficitov v hodnote biliónov dolárov, pokiaľ to oko dovidí, a pozerajúc sa na trhy tvárou v tvár.

Vidíme príliv a mohutné sily, ktoré sa zoradia, aby posunuli zlato vyššie. Lepšie dni pre zlato sa ešte len začínajú. Je to skvelý čas hľadať hodnotu.

 

Načítať aktuálne ceny

Aktulizácia cien o:

0

min

0

sek